Peter Vesterbacka Tallinna-Helsingi tunnel saab Hiina investeerimisfirmalt 15 miljardit eurot

Soome lahe alust raudteetunnelit kavandav projektiettevõte Finest Bay Area Development teatas, et leppis kokku 15 miljardi euro suuruse finantseeringu tunnelile Hiina investeerimisfirmalt Touchstone Capital Partners (TCP).

Finest Bay Area Developmenti osanik Kustaa Valtonen ütles, et kavatsuste kokkulepe allkirjastati eile kaugmeetodil nii, et TCP esindaja viibis Londonis ja Soome ettevõtjad Helsingis, vahendab Kauppalehti.

Projektiettevõtte esindajad esitlesid investorit Eesti peaministrile Jüri Ratasele juba 8. jaanuaril, kui osapooled kohtusid Tallinnas. Valtoneni sõnul on asja edenemisest teavitatud ka Soome transpordi- ja kommunikatsiooniministeeriumi.

Valtonen ütles, et finantseeringust 30 protsenti moodustab kapitaliinvesteering ja 70 protsenti laen.

Valtoneni sõnul tuleb finantseeringust kõige rohkem pool Hiinast. Ülejäänud finantseering tuleb muu hulgas Euroopa pensionikindlustus- ja infrastruktuuriinvestoritelt.

Finest Bay Area Developmenti teine asutajaosanik Peter Vesterbacka ütles, et projekt näib huvitavat ka Soome investoreid.

Täpsemaid üksikasju ettevõte Valtoneni ja Vesterbacka sõnul ei avalda. Need täpsustuvad järgmise paari kuu jooksul.

Valtonen ütles, et investeeringul on TCP juhatuse ja omanike heakskiit ning erainvesteering ei tohiks vajada mingeid erilube ega võimude heakskiitu.

„Oleme põhjalikult TCP tausta süvenenud. Kaasatud oli rahvusvahelise finantskorralduse eksperte,” ütles Valtonen.

Eelmise aasta lõpus teatas ettevõte, et on saanud esimese saja miljoni euro suuruse finantseeringu, millega alustati projekteerimistöid.

Projekteerimise eest vastutavad ettevõtted A-Insinöörit ja Pöyry. Valtonen usub, et A-Insinöörit alustab juba varsti sadade projekteerimisinseneride palkamist.