eFBL

Turvaline digitaalne FIATA BL: paberivaba kaubanduse poole
Tarneahela digitaliseerimine on kogu valdkonda hõlmav väljakutse, mille puhul koostöö kõigi sidusrühmade vahel on kriitilise tähtsusega.

FIATA on pühendunud oma rolli täitmisele, esindades ekspedeerijate huve projektide kaudu, mis aitavad neil digitaalset maailma omaks võtta ja tagavad, et nad on uute ärimudelitega jooksvalt kursis.

2020. aasta juunis käivitatud FIATA digitaalstrateegia sisaldab kuut projekti, mille kõigi eesmärk on hõlbustada andmevahetust ekspedeerijate ja nende sidusrühmade vahel.

FIATA läbiräägitava multimodaalse transpordi konossemendi kauaoodatud digitaliseerimine oli esimene FIATA prioriteet ja selle eesmärk oli võimaldada ekspediitoritel oma igapäevaste töövahendite abil hõlpsasti turvalisi digitaalseid konossemente väljastada.

Lihtne kasutada ja täielikult jälgitav

Kuidas e-konossement töötab?

 1. Ekspedeerijad sisestavad konossemendi andmed oma igapäevase töövahendi (TMS-i või muu tarkvara) kaudu.
 2. Tarkvara edastab konossemendi andmed koos dokumendi väljaandja identiteediga FIATA-le, tehes seda spetsiaalse API kaudu.
 3. FIATA kontrollib väljaandja identiteeti tema FIATA-verifitseeritud digitaalse identiteedi kaudu ja registreerib digitaalse konossemendi dokumendi, millel on kordumatu QR-jälgimiskood ja identifikaator.
 4. Ekspedeerijad saavad otsustada, kuidas nad soovivad dokumenti oma sidusrühmadega jagada: kas trükitud dokumendina või turvalise digitaalse konossemendina.
 5. Kõik dokumendiga tegelevad sidusrühmad saavad vaadata muutmatut kontrolljälge, et kontrollida dokumendi kehtivust, selle väljaandja identiteeti ja sisu autentsust.

Usaldusväärne dokument

FIATA läbiräägitav multimodaalse transpordi konossement kehtestati enam kui 30 aastat tagasi standardse paberkandjal kaubadokumendina.
See on ainus tõeliselt multimodaalne läbiräägitav standardne konossement, mille FIATA on koostanud kasutamiseks ekspedeerijatele, kes tegutsevad multimodaalsete transpordioperaatoritena (MTO).
Dokumendi paremas ülanurgas olev ICC logo näitab dokumendi vastavust UNCTADi/ICC multimodaalse transpordi dokumentide eeskirjadele.

Muutmatu dokumentide kontrolljälg

Iga turvaline digitaalne konossement registreeritakse unikaalse räsi abil privaatses pearaamatus (mida võimaldab meie partner Komgo Trakk).

Dokumendi muutmatu kontrolljälg on vaadatav kõigi sidusrühmade jaoks, kes dokumendiga tegelevad, skaneerides QR-koodi või lohistades/laadides dokumendi üles FIATA spetsiaalsele kinnitamise veebilehele.

Dokumendi kontrolljälg tõendab:

 • Dokumendi kehtivust: kuvatakse kuupäev ja kellaaeg, millal dokument FIATA poolt registreeriti.
 • Selle väljaandja identiteeti: kuvatakse ettevõtte nimi, aadress ja registrikood. Sidusrühmad näevad ka riikliku ühingu nime, mille liige ettevõte on, ja kinnitust, et dokumendi registreerimise ajal täitis väljastanud ettevõte kõik konossemendi tingimustes sätestatud tingimused.
 • Selle sisu autentsust: dokumendi ekraanipilt (nagu see oli selle FIATA poolsel registreerimisel) on nähtav kõigile sidusrühmadele, kes saavad kontrollida saadud dokumendi autentsust ja tagada, et dokumenti pole muudetud.

e-konossemendi kontseptsioonitõestus

Seitsmekuuline kontseptsioonitõestuse projekt (veebruar-august 2021) andis tunnistust nii projekti tehnilisest kui ka operatiivsest teostatavusest.
Kontseptsioonitõestus hõlmas seitset tarkvarapakkujat (AKANEA, Bolero, eCustoms, eDox Online, CargoX, Cargowise, TradeWindow), kes testisid e-konossemendi andmemudeli ja API tehnilist teostust.
19 ekspedeerijat (FIATA ja riiklike ühenduste liikmed) testisid dokumendi kogu elutsüklit alates selle väljaandmisest projektis osalevate tarkvarapakkujate kaudu kuni selle sidusrühmadega jagamise ja kontrollimiseni.

Minge üle digidokumentidele, nii olete oma klientidele turvaline ja usaldusväärne

Säästate aega ja raha – saadate digitaalseid dokumente sekunditega ja maksate kuni 3 korda* vähem kui pabertöötluse puhul.

Optimeerite oma protsessid – väljastate digitaalsed konossemendid otse oma TMS-ist ja väldite andmete topeltsisestamist.

Saate tulevikukindlaks, et liikuda dokumentidelt andmetele – alustate konossementide teabe standardsel viisil vahetamist.

Olete usaldusväärne ja turvaline – teie sidusrühmad saavad igal ajal kontrollida e-konossemendi kehtivust, teie isikut ja ka dokumendi sisu autentsust.

Saavutate oma säästlikkuse alased eesmärgid – saate üle minna rohelisele lahendusele, säästes paberi ja tarbetu kullerteenuse arvelt.

*DCSA uuringu kohaselt – https://dcsa.org/wp-content/uploads/2020/05/20200519-DCSA-taking-on-eBL.pdf

See lahendus võimaldab liikmetel väljastada paberivabu konossemente (e-konossemente), kasutades selleks oma TMS-i ja muud igapäevast tarkvara.

Neid lahendusi kasutavad juba seitse tarkvarapakkujat: AKANEA, CargoX, Cargowise, eDoxOnline, Nabu, InfoSys Tech, Usyncro ning neid saavad kasutusele võtta ka kõik teised TMS-id või ettevõtted, kes on ise omale süsteemi ehitanud. Vastavad tehnilised kirjeldused on avatud lähtekoodina saadaval meie GitHubi hoidlas: https://github.com/FIATA/eFBL

Link platvormile, mis võimaldab luua paberivabu konossemente – mõeldud liikmetele, kes ei pruugi kasutada ühtegi TMS-i: https://cargox.io/

See lahendus võimaldab ekspedeerijatel väljastada turvalise PDF-i vormingus paberivabu konossemente. Iga dokument registreeritakse muutmatus pearaamatus ja seda saab igal ajal kontrollida, skaneerides dokumendil oleva QR-koodi või laadides PDF-i üles FIATA kontrollimislehele.

Lisateavet selle võimaluse toimimise kohta leiate meie spetsiaalselt veebisaidilt: https://www.efbl.fiata.org/

Lisateabe saamiseks külastage meie spetsiaalset veebisaiti: https://www.efbl.fiata.org/

Kuidas alustada turvaliste e-konossementide väljastamist?

 • Veenduge, et teil on konossementi hõlmav vastutuskindlustus (töötame praegu lahenduse kallal, et pakkuda kindlustatud e-konossemente
 • Veenduge, et teie TMS-is on kasutusele võetud e-konossemendi lahendus, või laske oma TMS-il kontakteeruda FIATA-ga, et saaksime aidata neil seda kasutusele võtta.
 • Täitke e-konossemendi teenusega liitumise vorm – https://1z932gem9zm.typeform.com/to/OIMuxKl7?typeform-source=www.efbl.fiata.org
 • Makske oma e-konossemendi paketi eest
 • Oletegi alustamiseks valmis!

CargoX on platvorm, mis võimaldab kasutada e-konossemente ettevõttel, millel pole oma TMS-i

Mul on hea meel pakkuda teile FIATA e-konossemendi näidisvideot: CargoX | FIATA eB/L – demo

Samuti saadan teile samm-sammulised juhised e-konossementide koostamiseks: Standardile vastav elektrooniline FIATA konossement –  CargoX abikeskus